Profile Plus abimaterjalid

1. Oluline info, loe see tähelepanelikult läbi

1.1. Mis sellest materjalist kasu on?

Sinu kogudus on dünaamiline ja elav organism, kelle tervis on pidevas muutumises. Kõik tegevused su koguduses igal ajahetkel, eriti juhtkonna otsused, mõjutavad koguduse tervist paranemise või halvenemise suunas. Üks kõik kui hea on su koguduse tervis, paranemise ruumi on alati. Profile Plus annab põhjaliku ning selge pildi koguduse elust nii, et sa saad jälgida selle dünaamilisi muutusi ning keskenduda praeguste või tekkivate koguduse tervise probleemidele.

Koguduse kasvamine on koostöö Jumalaga. Profile Plus aitab sul täita sinu rolli – tuvastada potentsiaalsed kasvutakistused. Nende takistuste täpne ja regulaarne väljaselgitamine ning tõhusate sammude astumine, et neid kõrvaldada maksimeerib su koguduse jätkuvat kasvupotentsiaali.

1.2. Mida Profile Plus numbrid tähendavad?

Profile Plusi graafikute statistiline skaala on täpselt sama, mida on kasutatud põhiprofiili kaheks kvaliteediomaduse graafikul. Tulemused on standardiseeritud väärtused, mitte protsendid, mis saadakse sinu riigi/regiooni igal aastal eendatavate tulemuste põhjal. Iga küsimuse tulemusi võib otseselt võrrelda mistahes teise küsimuse tulemusega. Statistiline mudel on selline:

  • “Keskmisel” kogudusel on tulemus 50. Tulemus üle 50 tähendab keskmisest paremat tervist ja tulemus alla 50 tähendab keskmisest kehvemat tervist.
  • 70% uuritud kogudustest paiknevad vahemikus 35-65.
  • Tulemus 65 või enam tähendab, et kogudus on tugevaimate 15% sead. See näitab head ja väga head tervist.
  • Tulemus 35 või alla selle tähendab paiknemist viimas 15% hulgas.
  • On võimalikud ka tulemused alla 0 või üle 100.

1.3. Mõista, et tugevused ja nõrkused on suhtelised

Et panna oma individuaalsed tulemused õigesse konteksti, pead sa neid võrdlema kogu regiooni tulemustega ja mitte üksnes oma profiili teiste tulemustega. Kasuta selleks skaala vasakul serves olevat mõõdikud ja vt punkt 1.2. eespool.

Näiteks oletame, et sa said väärtuse 48 küsimusele “Äsja kristlaseks saanud inimesed leiavad meie koguduses kiiresti sõpru”, aga kõik teised vajadustele orienteeritud evangelismi kvaliteediomaduse küsimused said üle 55. Sa võid järeldada, et meie koguduses ei suuda uued kristlased kergesti sõpru leida, kuigi terve riigi/regiooniga võrreldes on see täiesti keskmine tulemus ja sinu järeldus ei pruugi olla tõene.

1.4. Negatiivselt sõnastatud küsimused

Profile Plus graafikutel esinevad küsimused on võetud otse küsimustikust. Aga statistilise täpsuse huvides on küsimustiku mõned küsimuses sõnastatud negatiivselt. Profile Plus graafikutel on nende negatiivselt sõnastatud küsimuste tulemuses “ümber pööratud”, et need oleks otseselt võrreldavad teiste (positiivselt sõnastatud) küsimuste tulemustega. Negatiivselt sõnastatud küsimused on märgitud graafikutel tähisega “(neg)”.

Kui sa neid küsimusi loed ja graafikult tulemusi vaatad, siis on õige tulemuse saamiseks vaja küsimus “ümber pöörata”, näiteks “Meie pastoritel on liiga palju tööd” (neg) tuleks vaadata graafiku valguses kui “Meie pastoritel ei ole liiga palju tööd”. Ehk siis – ka negatiivselt esitatud (“neg”-tähisega) küsimustel tähendab graafikul “mida kõrgem, seda parem ja mida madalam, seda halvem”.

1.5. Ära püüa ise arvutama hakata

Kvaliteediomaduse väärtus ei ole selle arvutamiseks kasutatud küsimuste keskväärtus. Samuti ära püüa siit graafikutelt hakata tuletama erinevate küsimuste “kaalu” kvaliteediomaduste jaoks või tegema muud “ise väljamõeldud statistikat”.

1.6. Täpsus

KLA andmebaasidesse lisatakse pidevalt koguduste täidetud profiile ning uued rahvuslikud standardid arvutatakse iga-aastaselt ümber NCD instituudi poolt. See tagab, et kõik detailanalüüsid on jätkuvalt asjakohased ja täpsed.

2. Kuidas Profile Plus sind kõige enam aitab?

Profile Plus analüüsi peamine eesmärk on aidata sul kindlaks teha, mis võib su koguduse kasvamist takistada.

2.1. Kust alustada?

Kõige enam kasulikku infot koguduse võimalike terviseprobleemide kohta leiad sa järgmistelt lehekülgedelt:

  • Tittelleht, kus on kirjas uuringu kokkuvõtlik informatsioon.
  • Kaheksa kvaliteediomadust käesoleva uuringu kohaselt (Quality Characteristic Current Profile)
  • Käesoleva uuringu miinimumfaktori kohta käiv detailvaade
  • 10 kõige kõrgemat näitajat (Current Highest 10)
  • 10 kõige madalamat näitajat (Current Lowest 10)

Olles keskendunud ülaltoodud viiel lehel käsitletud probleemidele, eriti pidades silmas miinimumfaktorit, võib teistest graafikutest kasu olla täiendava info lisamisel eelnimetatule ja teatud kindlate probleemide lahendamisele konkreetsetes teenimistöö valdkondades.

2.2. Kuidas vastuseid tõlgendada?

Kirjeldame allpool läbiproovitud meetodit. Selleks tuleb individuaalsed tulemused paigutada tervikprofiili konteksti ning tuvastada tegelikud probleemid, uurides ka seoseid erinevate küsimuste vahel.

1. Vaata küsimusi, mis on konkreetse kvaliteediomaduse taga. Küsi ühte ja sama kvaliteediomadust vaadates selliseid küsimusi nagu:

  • “Miks see tulemus on nii kõrge ja teine tulemus nii madal?”
  • “Miks on see tulemus nii madal ja see teine tulemus ka nii madal?”
  • “Miks on see tulemus nii madal, aga too tulemus nii kõrge?”

2. Vaata seoseid kvaliteediomaduste vahel. Kasuta ülalnimetatud küsimusi, vaadates nüüd erinevaid aspekte erinevates kvaliteediomadustes, püüdes leida probleeme ja takistusi, mis ühte kvaliteediomadust korraga vaadates silma ei paista. 10 kõige nõrgemat näitajat koos vaadatuna võivad siin abiks olla.

3. Otsi trende. Kui kogudus on teinud kaks või enam uuringut, siis saate kaasa ka graafikud, kus on näha trendid ajas. Need võrdlevad graafikud näitavad:

  • kas teatud probleemide lahendamiseks ette võetud tegevused on tulemusi andnud
  • pikemaaegseid ja sügavamaid probleeme (näiteks kultuurilised faktorid), mis ei pruugi ühe uuringuga välja tulla
  • potentsiaalseid või peagi kerkivaid probleeme.

4. Otsi tugevusi. 10 kõrgemat näitajat toovad esile koguduse kümme kõige elutervemat valdkonda. Tunnustage neid ning tehke plaane, kuidas neid kasutada miinimumfaktoriga tegeldes.

2.4. Kuidas tegevused koguduse tervist mõjutavad?

Kõik tegevused mõjutavad koguduse tervist. Kui te olete teinud kaks või enam uuringut, siis näitab Profile Plus teile, kuidas vahepealsed tegevused on koguduse tervist mõjutanud, isegi sõltumata sellest, kas te vahepeal tegelesite miinimfaktoriga või mitte. Te võite näha värvilisi punkte graafikul “10 kõige madalamat näitajat” ja sellest võib eriti palju abi olla, kui te tahate kindlaks teha, kas ühed ja samad probleemid tulevad ikka ja jälle esile.

3. Uuringutulemuste kasutamine ja avalikustamine

3.1. Copyright

Profile Plus © 2011 Christoph Schalk – NCD International
and Ian Campbell & Adam Johnstone – NCD Australia
NCD questions © NCD International

3.2. Profile Plus esitlemine

Sa võid Profile Plus tulemusi esitleda oma koguduses ning kasutada selleks sulle edastatud PDF faili. Ava fail Acrobat Reader programmiga ning “View” menüüs kasuta valikut “Full Screen”. Kasutades üles ja alla liikumise nooli klaviatuuril saad liikuda esitluse lehekülgede vahel.

3.3. Konfidentsiaalsus

Profile Plus aruannet võib kasutada üksnes see kogudus, kelle andmeid see sisaldab või kiriku/denominatsiooni juhtkond ja KLA koordinaator juhul, kui selleks on saadud koguduse luba. Profile Plus aruandes sisalduvaid andmeid ei või teised avalikustada ilma selge loeta koguduselt, kelle kohta need andmed käivad.

3.4. Profile Plus tulemuste avalikustamine

Uuringu tulemusi ega selle osi ei või avalikustada ei trüki- ega elektroonilises meedias ega avalikel foorumitel ilma kõnealuse koguduse ja KLA Eesti koordinaatori kirjaliku loata.

3.5. KLA küsimuste avalikustamine

Profile Plus on koostatud KLA küsimustiku (NCD Survey) põhjal ning selle koostaja on Natural Church Development International (NCD International). Neid küsimusi ei või kasutada kusagil mujal, välja arvatud selle uuringu ja uuringu põhjal koostatud aruannete kontekstis.

3.6. Selle raporti põhjal langetatud otsused

Kogudus, kelle vastuste põhjal on see raport koostatud, vastutab täielikult järgmiste asjade eest:

  • Otsuste langetamiseks kasutatakse võimalikult värskeid uuringutulemusi;
  • Otsustamine, kes pääsevad ligi uuringu tulemustele;
  • Hoolitsemine selle eest, et uuringu tulemustele ligi pääsevad ja nende alusel võimalikke otsuste tegijatel on võimalikult hea ligipääs kõikidele KLA abimaterjalidele (raamatud, brošüürid, materjalid veebis, KLA Eesti töötegijad jmt);
  • Kõikide otsuste tegemine selle uuringu tulemuste põhjal;
  • Selle uuringu põhjal tehtud otsuste tagajärjed.

4. Rohkem küsimusi?

Kui sul on KLA uuringu, selle uuringu tulemuste kasutamise või muude asjakohaste teemade kohta küsimusi, siis palun võta ühendust:

  • KLA Eesti töötegijatega kelle kontakti leiad www.kla.ee  või
  • oma kiriku/uskkonna KLA uuringute eest vastutava isikuga või
  • isikuga, kes sinu koguduses KLA uuringu läbi viis.

Lisainfo www.kla.ee – KLA Eesti kodulehekülg.

Vaata ka www.ncdnet.org – KLA rahvusvaheline (NCD International) kodulehekülg

Comments are closed.